تعمیرات اجاق گاز رومیزی

این روزها اجاق گازها در خانه‌ها یکی از پرکاربردترین لوام خانگی هستند. با پیشرفت تکنولوژی، شکل و شمایل اجاق گازها نیز نغییر کرده است. از این رو تعمیرات اجاق گاز رومیزی بسیار دارای اهمیت است. تعمیر اجاق گاز رومیزی با توجه به آپارتمان نشینی و کوچک شدن فضای خانه‌های شهری امروز، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در اینجا به بعضی نکات تعمیر گاز رو میزی خواهیم پرداخت.

نکته‌های مهم در تعمیرات اجاق گاز رومیزی

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است اجاق گاز رومیزی آن طور که انتظار می‌رود کار نکند. مشکلات مشعل، بوی گاز طبیعی در سرتاسر آشپزخانه، یا بیش از حد معمول طول کشیدن پخت غذاهایی که پختن آن‌ها زمان مشخصی دارد، همه نشانه‌هایی از نیاز به تعمیرات اجاق گاز رومیزی هستند. در زیر به نکات مشترک و مهمی در رابطه با تعمیر گاز رومیزی می‌پردازیم:

  1. تمیز نگهداشتن گاز رومیزی یکی از اساسی‌ترین روش‌های سالم نگهداشتن و طولانی شدن عمر آن است. به طوری که توصیه می‌شود بعد از هر بار استفاده، بهتر است گاز را تمیز نمود.
  2. همیشه قبل از هر اقدامی باید از قطع بودن گاز مطمئن بود، باید شیر گاز ورودی را برای تعمیر اجاق گاز رومیزی بست.
  3. بعضی از اجاق گازهای رومیزی را توسط خمیر و یا چسب‌های ویژه، روی کابینت می‌چسبانند که البته در درازمدت برای گازهای رومیزی شیشه‌ای امکان دارد احتمال خطر شکست شیشه رویی گاز را بالا ببرد. از این رو، استفاده از این مواد کار چندان اصولی و درستی نیست و بهتر است با کاتر یا یک وسیله تیز، چسب را در هنگام تعمیر گاز رومیزی، تمیز کرد.
  4. بعد از تمیز کردن شیشه از مواد چسبناک، بهتر است پیچ‌های روغن‌گیر که (روغن‌گیر) اصولا از جنس استیل، لعابی، سنگ و .. هستند را بازکرد. البته در بعضی گازهای رومیزی به دلیل تجمع کثیفی و چربی، سوختگی، از بین رفتن پیچ در تعمیرات اشتباه قبلی و .. امکان دارد پیچ روغن‌گیر از بین رفته باشده که در این حالت باید با بردن مته به زیر محل پیچ‌ها، روغن‌گیر را آزاد کرد. البته استفاده اسپری‌های روان کننده نیز برای آزاد کردن پیچ‌ها گزینه مناسبی است.
  5. در این مرحله از تعمیرات اجاق گاز رومیزی بعد از باز کردن تمام روغن‌گیرها نوبت به باز کردن شیشه رویی گاز رومیزی است. برای این کار اول دو پیچ‌گوشتی به زیر شیشه (مابین شیشه و لگن زیرین) گذاشت و به طور آرام و یکسان، فشار وارد کرد. باید توجه داشت که فشار نباید ضربه مانند باشد. اگر شیشه در کارخانه به لگنی چسبیده باشد، کار کمی سخت و پیچیده خواهد شد و در ابتدای کار باید با کاتر، چسب را از شیشه جدا کرد و بعد، از پیچ‌گوشتی استفاده نمود.
  6. در تعمیرات اجاق گاز رومیزی باید حتما به قسمت‌هایی مانند؛ ترموکوپل‌ها، فندکی، بست اتصال شیلنگ‌ها، پیچ شیرها و .. دقت نمود.
  7. قبل از گذاشتن شیشه و اتمام کار باید یک بررسی نهایی انجام داد و از درستی تعمیر گاز رومیزی مطمئن شد تا هم خطر جان کسی را تهدید نکند و هم از اتلاف انرژی و زمان جلوگیری شود.

 

هزینه تعمیرات اجاق گاز رومیزی

هزینه معمول تعمیر اجاق گاز رومیزی بستگی به برند و نوع مشکل آن دارد. صاحبان خانه باید بدانند که اجاق گاز رومیزی یکی از لوازم خانگی مقرون‌به‌صرفه برای تعمیر است. کم هزینه‌ترین تعمیرات اجاق گاز رومیزی، سوئیچ‌های معیوب مشعل هستند، در حالی که تعمیرات گران‌تر معمولا شامل مشعل‌های شکسته یا تعویض شیشه اجاق‌ گازهای رومیزی شیشه‌ای است.

بهترین راه برای کاهش هزینه‌های تعمیر این است که تا جایی که ممکن است خراب شدن آن‌ها را به تعویق انداخت، که این امراز طریق نگهداری درست امکان پذیر است. به طور کلی یک دستگاه فقط باید برای همان کاری که در نظر گرفته شده استفاده شود، به عنوان مثال، اجاق گاز رومیزی باید فقط برای پخت و پز به کار گرفته شود و هرگز برای گرم کردن خانه و .. نباید استفاده شود.  باید به طور منظم تمیز شود و در صورت لزوم باید تنظیم حرفه‌ای (سرویس) داشته باشد.

بیشتر بخوانید: برندهای با کیفیت اجاق گازهای رومیزی

کلام پایانی درباره تعمیرات اجاق گاز رومیزی

بعضی از لوازم خانگی با افزایش سن و استفاده، کند یا ضعیف می‌شوند. اما آیا این بدان معنا است که تعمیر آن‌ها ضروری است؟ تعمیر گاز رومیزی به جای تعویض آن می‌تواند یک تصمیمی عاقلانه برای صرفه جویی در هزینه برای صاحبان خانه بدل شود. خبر خوب این است که یک تکنسین حرفه‌ای تعمیر اجاق گاز رومیزی معمولا می‌تواند گاز رومیزی را سریع و مقرون‌به‌صرفه تعمیر کند پس اگر مشکل جدی برای وسیله شما پیش آمد به جای اتلاف وقت و عمیق‌تر شدن مشکل، بهتر است به یک متخصص تعمیرات اجاق گاز رومیزی یا مستر تعمیرات مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *