پنج راهکار ساده برای تعمیرات فر توکار

فر توکار وسیله‌ای نیست که هر روز از آن استفاده شود، اما خرابی آن می‌تواند روتین معمول زندگی را با تغییر مواجه کند. آگاهی از انواع راهکارهای تعمیرات فر توکار می‌تواند به استفاده درست و نگهداری مناسب فر توکار کمک کند. تعمیر فر توکار کمی متفاوت‌تر از سایر انواع فر است. از این رو آگاهی بیشتری را برای استفاده طلب می‌کند پس در ادامه همراه ما باشید.

 

آشنایی با تعمیرات فر توکار

فرهای توکار به دو نوع فر توکار برقی و گازی تقسیم می‌شوند. کارایی آن کاملا شبیه فر گازی و برقی است با این تفاوت که جابه‌جایی آن در مقایسه با دیگر انواع فر، سخت‌تر است و برخی برای تعمیر فر توکار، تعمیرکار را به جایی که فر نصب است، می‌برند. از طرفی تعویض آن هم چندان آسان نیست. در واقع تعمیرات فر توکار می‌تواند دشوارتر از سایر فرها باشد زیرا این نوع فر را نمی‌توان به سادگی از دیوار جدا کرد تا به آن دسترسی داشت، به ویژه اگر دیوار، تزئینات یا کاشی‌ها ،پس از تعمیر نیاز به تعویض پیدا کنند.

از این رو توصیه می‌شود در درجه اول در نگهداری و استفاده درست فر توکار کوشید. دوم اینکه علل بروز مشکلات احتمالی را دانست تا بتوان به آن سریعا رسیدگی کرد و از بدتر شدن اوضاع پیشگیری نمود.

 

رایج‌ترین راهکارهای تعمیرات فر توکار

درب فر توکار باز نمی‌شود

اگر در هنگام خنک شدن فر پس از انجام سلف کلین، یا زمانی که نیاز است حالت قفل کودک یا حالت قفل کنترلی را غیرفعال کرد، در باز نشود، ممکن است مشکل از مجموعه قفل درب فر یا برد کنترل الکترونیکی باشد.

ابتدا فر را به مدت دو دقیقه می‌بایست خاموش کرد و سپس برق را مجددا روشن نمود تا برد کنترل دوباره راه اندازی شود. قفل کودک یا قفل کنترلی را غیرفعال کرده و سپس سلف کلین باید لغو شود. اگر قفل درب فر باز نشد، برق را قطع کرده و سپس سیم‌کشی بین برد کنترل الکترونیکی و مجموعه قفل درب فر را باید بررسی نمود. اگر سیم کشی درست است، مجموعه قفل در فر بهتر است تعویض شود. اگر با این کار مشکل برطرف نشد، ممکن است لازم باشد برد کنترل الکترونیکی را نیز تعویض کرد.

چرا فر کار نمی‌کند

اگر فر توکار دارای صفحه نمایش دیجیتال است و پنل روشن نمی‌شود، در صورت خاموش بودن فر توکار، ابتدا کلید برق مرکزی خانه بررسی شود. اگر فر برق دارد اما پنل کنترل خاموش است، ممکن است لازم باشد برد کنترل الکترونیکی را تعویض نمود. یا اگر فر برق دارد، ممکن است لازم باشد ترموستات کنترل فر را تعویض کرد.

فر با دمای مناسب گرم نمی شود

فری که به طور یکنواخت گرم نمی‌شود و غذا را نیم‌پخته و یا حتی با توجه به دمای تنظیم شده سوخته تحویل می‌دهد، می‌تواند نشان دهنده مشکل در سنسور دما یا در فر برقی مشکل از المنت گرمایشی باشد. سنسور دما و المنت را می‌توان به آسانی تعویض نمود.

چراغ داخل فر توکار روشن نمی‌شود

این مشکل یک کار ساده در تعمیرات فر توکار است. اولین اقدام این است که لامپ فر را تعویض کرد. اما پیشنهاد می‌شود قبل از تعویض لامپ، با یک فازمتر بررسی کرد آیا برق رسانی به چراغ فر انجام می‌شود یا خیر.

اگر فازمتر وجود برق را تایید نمی‌کند مشکل از برق رسانی و یا برد الکترونیکی دستگاه فر توکار است. اما اگر برق رسانی به خوبی انجام می‌شود، باید لامپ تعویض شود. تنها نکته قابل توجه این است که برای نصب لامپ جدید، بهتر است از پارچه یا دستکش خشک استفاده کرد.

چرا فر دود می‌کند

دود فر یک مسئله نسبتا رایجی بوده و یک علامت ناخوشایند است، اما احتمالا می‌توان با تمیز کردن کامل فر و همه لوازم جانبی، آن را برطرف کرد. چون امکان دارد این بوی ناخوشایند به دلیل کثیفی و باقی ماندن مواد غذایی باشد. با این حال، احتمال کمی وجود دارد که یک قطعه خراب شده باشد مانند یک المنت که به‌ تازگی در حال سوختن است، می‌تواند علت آن باشد. در این صورت، قطعه باید تعویض شود.

تعمیرات فر توکار کمی چالش برانگیزتر از دیگر انواع فرها است، اما طرز نگهداری درست از آن، در بین تمام فرها مشترک است. دانستن راهکارهای ساده تعمیر فر توکار برای تعمیرات جزئی می‌تواند سودمند باشد و از مشکلات جدی بعدی پیشگیری نماید. اما در صورتی که نیاز به تعمیرات انواع فر دارید و از مستر تعمیرات کمک می‌خواهید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *