تعویض شیشه فر گاز

برای تعویض شیشه فر گاز باید چگونه اقدام کرد؟ درست است که اجاق‌های گازی برای مقاومت در برابر دمای بالا ساخته شده‌اند، اما گاهی اوقات پیش می‌آید که شیشه‌ فر گاز شکسته شود. اگر در شیشه‌ای فر شما شکسته و یا حتی منفجر شده است، آن را با شیشه‌ای کاملا مناسب و با کیفیت تعویض کنید. چگونه؟ در این مقاله آموزش تعویض شیشه فر گاز را ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه شوید.

دلیل نیاز به تعویض شیشه فر

چگونه می‌شود که به تعویض شیشه فر گاز نیاز داریم

تعویض شیشه فر گاز در پی آسیب و شکستن شیشه آن است. اگرچه قرار گرفتن در معرض دمای بالا دلیل رایج شکستن شیشه فر است، اما دلایل اساسی دیگری نیز برای آن وجود دارد. بیایید نگاهی به عللی که ممکن است منجر به شکستن شیشه فر شود بیندازیم:

• اولین دلیل می‌تواند یک ضربه فیزیکی ناخواسته باشد. مثلا به طور تصادفی در فر را به هم بکوبید. ممکن است بار اول روی شیشه فر تاثیری نگذارد اما بی‌توجهی و ضربه‌های مکرر می‌تواند باعث ایجاد ترک‌های ریز شده و در نهایت منجر به شکستن شیشه فر می‌شود. بعد از تعویض شیشه فر گاز بهتر است برای بستن، آن را بهم نکوبید.

• قرار دادن اشیایی مانند سینی‌های فلزی، قابلمه‌ها و تابه‌ها در فر اجاق گاز، به مانند یک کمد یا کابینت که یک روش معمول نه تنها در بین ما ایرانی‌ها بلکه در تمام دنیا مرسوم است. باز و بسته کردن مدام فر برای قرار دادن یا بیرون آوردن ظروف آشپزخانه می‌تواند باعث فرسایش و ایجاد ترک‌های ریز در شیشه فر شود. بعد از تعویض شیشه فر گاز سعی کنید از فر به عنوان کمد استفاده نکنید.

• تمیز کردن فر گاز، بدون شک، عمل خوبی است. اما تمیز کردن بیش از حد ممکن است گاهی اوقات بیشتر از اینکه مفید باشد آسیب وارد کند. تمیز کردن محکم در فر می‌تواند فشار غیرضروری به شیشه وارد کند و باعث ایجاد ترک‌های ریز شود. مواد شیمیایی ساینده موجود در اسپری‌های تمیز کننده نیز می‌تواند پوشش محافظ روی سطح شیشه را از بین ببرند. بعد از تعویض شیشه فر گاز از پاک کننده‌های طبیعی و یا ویژه فر گاز استفاده کنید.

• فرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دمای بالا را تحمل کنند. اما تغییرات ناگهانی دما می‌تواند به در شیشه‌ای فر آسیب برساند. تغییرات سریع دما مانند ریختن آب سرد روی شیشه داغ فر ممکن است منجر به شکستن شیشه فر گاز شود.

• در نهایت، نقص در ساخت فر می‌تواند منجر به شکستن شیشه فر شود که برای تعویض شیشه فر گاز بهتر است از گارانتی دستگاه استفاده کنید.

آموزش تعویض شیشه فر گاز

تعویض شیشه فر گاز یک راه راحت و مقرون‌به‌صرفه است. در واقع، با مجموعه مهارت‌های اولیه و کمی کمک یا مشاوره تخصصی، می‌توانید شیشه فر را به تنهایی تعویض کنید. راهنمای گام به گام تعویض شیشه فر گاز را در اینجا شرح خواهیم داد. اما ابتدا شیشه سکوریت جایگزین شیشه فر را با توجه به مدل و ابعاد دستگاه خود تهیه کنید و این آموزش را به صورت مرحله‌ای برای تعویض شیشه فر گاز دنبال کنید.

1. فر را از برق بکشید

ابتدا برای تعویض شیشه فر گاز، خواه تعمیر شما مستلزم برق باشد یا خیر، برای ایمنی بیشتر مطمئن شوید که همه سیم‌های اجاق را جدا کرده و از برق بکشید. تمام اتصالات گازی را نیز قطع کنید.

2. درب فر را بردارید

برای تعویض شیشه فر گاز باید درب فر را بردارید. به این منظور در فر را باز کرده و قفل‌های لولا را باز کنید و پیچ‌های بیرونی را از لولای در خارج کنید. اکنون چهار پیچی که در امتداد گوشه‌های پنل داخلی قرار دارند را بردارید. پس از برداشتن پیچ‌ها، یک پیچ گوشتی صاف برداشته و قفل درها را باز کرده از فر به طور کامل خارج کنید.

3. شیشه فر را بردارید

درب فر را روی یک سطح هموار قرار دهید. در بعضی از مدل‌ها، درپوش بالایی، براکت پایین و دو قطعه جانبی وظیفه نگه‌ داشتن صفحه شیشه‌ای بیرونی را بر عهده دارند، در حالی که بعضی دیگر از چسب برای نگه داشتن شیشه بیرونی استفاده می‌کنند. مکانیسم تثبیت را در مدل فر خود بررسی کنید. در مدل پیچی، از یک پیچ گوشتی برای باز کردن و جدا کردن صفحه شیشه‌ای استفاده کنید. در مدل چسبی، از یک چاقوی بتونه در امتداد لبه‌های درب استفاده کنید تا پنل شیشه‌ای را از چارچوب در جدا کنید.

4. شیشه درب را تعویض کنید

در این مرحله از تعویض شیشه فر گاز، شیشه جدید را بردارید و آن را داخل چارچوب در قرار دهید. در مورد مدل پیچ شونده، چارچوب را در جای خود ثابت کنید و پیچ‌ها را محکم نمایید. برای مدل چسبی، شیشه را در قاب در فر ثابت نگهدارید و براکت‌ها را نصب کنید و در نهایت از چسب مخصوص استفاده نمایید.

5. درب فر را در جای خود ثابت کنید

بعد از اتمام تعویض شیشه فر گاز، اکنون درب فر را بردارید و لولاهای در را در جای خود (شکاف‌های داخلی) تراز کنید. اگر خود در با پیچ متصل می‌شود، پیچ‌ها را محکم کنید. یا اگر نیاز به جا انداختن دارد، با یک یا دو بار باز و بسته کردن درب مطمئن شوید که در جای خود قرار گرفته است.

آموزش تعویض شیشه فر گاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *