تعمیرات فر گازی در منزل و سریع‌ترین زمان

آیا تعمیرات فر گازی مشکل بزرگی است؟ اجتناب از مشکلات فر بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. شما باید به طور دقیق عیب یابی کنید و مراقب مشکلات رایجی باشید که ظاهر می‌شوند. این به شما امکان می‌دهد به موقع تعمیرات فر گازی را انجام دهید و بعدا از تعمیر غیر ضروری فر گازی جلوگیری کنید. در اینجا به نشانه‌ها و راه‌حل‌های ساده تعمیر فر گازی می‌پردازیم.

 

نشانه‌های رایج خرابی فر گازی

فر گازی مجموعه‌ای از خطوط گاز، برد الکتریکی و .. است که باهم برای درست گرم شدن طراحی شده‌اند. موارد زیر رایج‌ترین علائمی هستند که نشان می‌دهد نیاز به تعمیرات فر گازی و یا سرویس دستگاه لازم است:

 • فر گازی اصلا کار نمی‌کند.
 • بوی گاز یا بوی سوختگی منتشر می‌کند.
 • مشعل‌ها روشن نمی‌شوند.
 • فر غذا را به طور یکنواخت پخته یا کباب نمی‌کند.
 • دستگیره‌ها افتاده یا شکسته‌اند.
 • فر روشن نمی‌شود.
 • درب فر به درستی بسته نمی‌شود.
 • چراغ فر روشن نمی‌شود.
 • صدای کلیک بیش از حد هنگامی که فر می‌خواهد روشن شود شنیده می‌شود.
 • یکی از مشعل‌ها از کار افتاده است.
 • آغاز گرم شدن فر بیشتر از قبل طول می‌کشد.
 • تایمر فر کار نمی‌کند.
 • نمایشگر (صفحه کنترل) فر گازی خطا می‌دهد.

قابل توجه است که در صورت بروز هر گونه مشکل، باید تعمیرات فر گازی را انجام داد وگرنه در صورت سهل انگاری یا بی‌توجهی به تعمیر فر گازی، مشکل عمیق‌تر می‌شود. عقب انداختن هر گونه تعمیرات فر منجر به خرابی همیشگی دستگاه شده و می‌بایست آن را تعویض کرد که این امر چندان مقرون به صرفه نیست.

 

راه حل‌های آسان تعمیرات فر گازی

مشعل روشن نمی‌شود

بهتر است آن را با مشعل دیگری تعویض کرد تا مشخص شود مشکل از چیست؟ مشعل، پریز یا سوئیچ.

مشعل بدون توجه به تنظیم، بسیار داغ است

این مشکل معمولا به دلیل سوئیچ خراب است. سوئیچ باید تعوض شود و یا به یک کارشناس تعمیر فر گازی مراجعه کرد.

چراغ نشان‌گر روشن می‌ماند

در بیشتر موارد، این نیز به دلیل خرابی کلید است.

درب فر گازی بسته شده است

این ممکن است به دلیل عدم تنظیم قفل سلف کلین یا نشانه خراب شدن ساعت یا صفحه کنترل فر گازی باشد.

سلف کلین فر آن طور که باید فر را تمیز نمی‌کند

این ممکن است به دلیل معیوب شدن و یا آسیب دیدن کلید ضامن سلف کلین باشد.

جوجه گردان کار نمی‌کند

جرقه‌زن و یا خرابی کلید می‌تواند پیش آمده باشد و یا ممکن است فر گازی به قطعات جدید نیاز داشته باشد.

پیشگیری از مشکلات رایج فر گازی

نگهداری صحیح، فر را در حالت عالی نگه می‌دارد و غذاهای خوشمزه را به خوبی می‌پزد. در حقیقت نگهداری صحیح از دستگاه فر یکی از روش‌های اصلی تعمیرات فر گازی است. برای جلوگیری از مشکلات رایجی که ممکن است در این سیستم ها ایجاد شود، می‌توان مراحل تعمیر و نگهداری ویژه‌ای را انجام داد، مانند:

 • فر اصلا گرم نمی‌شود

مواجه شدن با فری که گرم نمی‌کند برای پخت نانی که ساعت‌ها ورز داده شده و فرآیند آماده سازی آن زمان برده است، بسیار کلافه کننده است. این یک مشکل رایج است که قابل پیشگیری است.

نشت مواد غذایی و باقی ماندن انواع دیگر غذاها و کثیفی‌ها در فر می‌تواند به سرعت در داخل دستگاه جمع شده و باعث خرابی اجزای مختلف فر شوند. بسیار مهم است که فضای داخلی فر را تمیز نگه داشت و به طور منظم قسمت‌های مختلف آن را بررسی نمود.

 • فر روشن نمی‌شود

تمیز نگه داشتن نمای بیرونی و داخلی قسمت‌ها در هر زمان و در بعد از هر استفاده، راهی عالی برای جلوگیری از خرابی‌های نابهنگام است. رابط صفحه کنترل و قسمت پایینی داخل فر را از ریختن مایعات، خرده‌های غذا و سایر مواد زائد باید دور نگه داشت.

 • دمای فر اشتباه است

مواقعی وجود دارد که فر روی دمای خاصی تنظیم می‌شود اما به درستی سطح آن گرم نمی‌شود. این مشکلات معمولا به دلیل آسیب‌دیدگی مشعل یا جرقه‌زن پخت در مدل‌های گازی به وجود می‌آید. بهترین راه برای پیشگیری از این اتفاق، جلوگیری از ریختن مایعات در داخل فر است، زیرا باعث آسیب به منبع حرارت شده و حتی می‌تواند وارد مجرای مشعل شود.

 

کلام پایانی درباره تعمیرات فر گازی

 پیگیری تعمیرات و نگهداری، راه‌های عالی برای افزایش عمر فر شما هستند. اگر متوجه شدید که فر شما کار نمی‌کند، اکنون می‌دانید که چگونه می‌توانید مشکل را خودتان تشخیص دهید و برطرف کنید. حتی می‌دانید چه زمانی ایده خوبی است که با یک متخصص تماس بگیرید. آگاهی از عملکرد دستگاه و تمیز کردن منظم و نگهداری درست از دستگاه، برای جلوگیری از تعمیر فر گازی امری ضروری است. یک مصرف کننده آگاه بهتر می‌تواند یک کارشناس تعمیرات فر گازی را راهنمایی کند تا مشکل دستگاه سریع‌تر شناسایی شده و تعمیر فر راحت‌تر و بدون دردسر صورت پذیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *