تفاوت فر گازی با فر برقی در چیست

از تفاوت فر گازی با فر برقی چه می ‌دانید؟

تفاوت فر گازی با فر برقی ممکن است ظریف باشد، در حالی که می‌تواند تفاوت قابل توجهی را در مورد پخت بعضی غذاها ایجاد کند. در اینجا به بررسی مزایا و معایب فرهای گازی و برقی می‌پردازیم تا بتوانید درست تصمیم بگیرید که کدام یک بهترین گزینه را برای شما ارائه می‌دهد. پس برای کشف اینکه کدام یک برای روش پخت و پز منحصربه‌فرد شما بهترین است، بخوانید.

تفاوت فر گازی با فر برقی در چیست؟

اگرچه اجاق گازی و برقی هر دو کار پخت غذا را به خوبی انجام می‌دهند. اما تفاوت‌های کلیدی وجود دارد که باید در مورد هزینه، نصب، سرعت پخت و پز و حتی نوع حرارتی که تولید می کنند، بدانید.

تفاوت فر گازی با فر برقی در چیست

تفاوت فر گازی با فر برقی در مزایا و معایب

برای دانستن تفاوت فر گازی با فر برقی، بهتر است این دو را در بستر معایب و مزایای آن‌ها بررسی کرد. از مزایای استفاده از فر گازی با فر برقی می‌توان به موارد زیر پرداخت:

• کنترل دما

اولین مورد از مزایای فر گازی، راحتی در کنترل دمای آن است. می‌توان به آسانی دمای فضای داخلی فر را به میزان دلخواه بالا یا پایین کرد و تنظیم نمود. این یکی از نقاطی است که فر برقی در آن ضعیف عمل می‌کند زیرا ممکن است زمان زیادی صرف کند تا دما را تغییر دهد.

• هزینه مصرف انرژی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از فر گازی، هزینه‌های مصرفی است که به طور قابل‌توجهی کم‌تر از هزینه‌های مصرف فر الکتریکی خواهد بود. از این رو تفاوت فر گازی با فر برقی در کاهش قبض‌های پخت‌وپز به میزان نصف نیز است.

• سرعت گرما

فر‌های گازی خیلی سریع گرم می‌شوند و معمولا 10 تا 15 دقیقه سریع‌تر از فر برقی به دمای مطلوب می‌رسند. اگر زندگی پرمشغله‌ای دارید و سرعت و راحتی در لیست اولویت‌های شما قرار دارد، فر گازی می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

دلیل اینکه فر گازی زودتر گرم می‌شود، نحوه طراحی آن است. گاز تمام سطوح داخل فر را گرم می‌کند، در حالی که فر برقی توسط المنت بالا یا پایین گرم می‌شود.

از معایب استفاده از فر گازی با فر برقی موارد زیر است:

• نوع گرما

نوع حرارتی که از اجاق گازی دریافت می‌شود مرطوب‌تر از فر برقی است. این موضوع می‌تواند مثبت یا منفی باشد و بسته به پخت ماده غذایی مد نظر دارد، اما برای اکثر مردم منفی است. گرمای مرطوب می‌تواند برای پختن سینه مرغ مفید باشد و رطوبت گوشت را حفظ کند و بافتی آبدار به آن ببخشید، اما در بیشتر غذاها، حرارت خشک نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

• نصب و راه اندازی

از دیگر تفاوت‌های فر گازی با فر برقی، نصب و راه اندازی آن است. نصب فر گازی بر طبق مدل‌های مختلف خود، اغلب نیاز به مهندس و متخصص دارد. هرگز خودتان اقدام به نصب اجاق گاز نکنید، زیرا اگر به درستی نصب نشود، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اما نصب فر برقی به راحتی وصل کردن آن به پریز برق در دیوار است.

• قیمت خرید

از تفاوت فر گازی با فر برقی می‌توان گفت خرید فر گازی معمولا کمی گران‌تر از فرهای برقی است، به این معنی که برای خرید فر گازی باید پول بیشتری از قبل خرج کرد. یکی از دلایل این امر عرضه و تقاضا است. فرهای برقی رایج‌تر هستند و در نتیجه رقابت و در دسترس بودن بیشتر است که قیمت این وسایل را پایین می‌آورد. با این حال، هزینه انرژی تا حدودی با این واقعیت جبران می‌شود که فرهای گازی ارزان‌تر هستند.

• تمیز کردن سخت

یکی از دسته تفاوت فر گازی با فر برقی این است که تمیز کردن فرهای گازی در مقایسه با فر‌های برقی کمی دشوارتر است. فرهای برقی به طور کلی راحت‌تر از فرهای گازی تمیز می‌شوند، اما بسیاری از فرهای برقی مدرن قابلیت خود تمیز شوندگی “self clean” دارند، که فرهای گازی این قابلیت را ندارند.

• فضا

به لحاظ فیزیکی، تفاوت فر گازی با فر برقی در این است که طراحی فر‌های گازی کمی بزرگ‌تر از فر‌های برقی است. فرهای برقی کوچک‌تر بوده و برای آشپزخانه‌های کوچک و جمع و جور ایده‌آل هستند.

فر برقی بهتر است یا فر گازی؟

فر برقی بهتر است یا فر گازی؟

پاسخ به این سوال بستگی به نوع آشپزی شما دارد. فرهای گازی جادار و بدون فن برای پخت‌های متفاوت در یک فر عالی هستند، به عنوان مثال، سیب زمینی برشته در طبقه پایین و پخت مرغ در طبقه بالایی. با این حال، فر‌های فن‌دار برقی برای پخت یکنواخت‌تر بهترین هستند زیرا فن گرما را به گردش در می‌آورد. البته بعضی از فرهای گازی نیز دارای فن هستند، اما اکثر آن‌ها چنین نیستند. فر‌های گازی نیز داغ‌تر می‌شوند، بنابراین باید با دقت بیشتری مراقب لبه‌های سوخته روی غذا در مقایسه با اجاق‌های برقی باشید.

فر‌های گازی بسیار واکنش‌پذیر هستند و به شما امکان می‌دهند به سرعت بین سطوح گرما حرکت کنید در حالی که فر‌های برقی تمایل دارند گرمای خشک و یکنواختی داشته باشند که برای پخت و برشته کردن ایده‌آل است. در تفاوت فر گازی با فر برقی، وقتی نوبت به انتخاب بین فر گازی و برقی می‌رسد، باید دید هر کدام از این فرها از خلاقیت آشپزی شما پشتیبانی می‌کند و حتی امکانات جدیدی را ارائه می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *