تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل نه تنها برای اجاق گاز شما بسیار مهم است، بلکه وجود آن برای سلامتی و ایمنی شما نیز بسیار ضروری محسوب می‌شود. تعمیر ترموکوپل اجاق گاز نیز در صورت خرابی این قطعه، از اولویت بالایی برخوردار است. در ادامه بیشتر درباره ترموکوپل صحبت خواهیم کرد و نکات مهمی در مورد تعمیر ترموکوپل اجاق گاز خواهیم گفت. با ما بیایید تا درباره علائم خرابی ترموکوپل اجاق گاز و تنظیم ترموکوپل اجاق گاز بیشتر بدانید.

ترموکوپل چیست؟

قبل از پرداختن به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز، بهتر است بیشتر با این قطعه حیاتی آشنا شویم. ترموکوپل به عنوان یک وسیله ایمنی در اجاق گاز عمل می‌کند که روی هر مشعل نصب می‌شود و با خاموش شدن شعله، جریان گاز را قطع می‌کند. این شامل یک سنسور حرارتی است که با برق کار می‌کند. هنگامی که سنسور توسط شعله گرم نمی‌شود، شیر برقی “solenoid” خط تغذیه گاز را می‌بندد.

نقش ترموکوپل جلوگیری از نشت گاز است. این کار را با بستن دریچه گاز هنگامی که حس می‌کند شعله خاموش شده است انجام می‌دهد. اگر این قطعه به طور موثر کار نکند، گاز با حجم زیادی شروع به تجمع می‌کند و سلامت و ایمنی شما را به خطر می اندازد. زیرا این حجم بالا، بسیار قابل اشتعال و حتی انفجار است

ترموپول اجاق گاز چگونه کار می‌کند؟

ترموکوپل اجاق گاز از دو فلز غیر مشابه (سرب و مس) ساخته شده است که با گرم شدن توسط شعله مشعل، بار الکتریکی ایجاد می‌کند. بار الکتریکی به انتهای ترموکوپل جریان می‌یابد تا یک آهنربای الکتریکی که شیر گاز را کنترل می‌کند (شیر ترموستاتیک نیز نامیده می‌شود) را تغذیه کند. آهنربای الکتریکی دریچه را هنگام عبور جریان الکتریسیته باز نگه می‌دارد و جریان گاز را در حین استفاده از مشعل حفظ می‌کند.

تعویض ترموکوپل اجاق گاز

تعویض ترموکوپل اجاق گاز

همان طور که گفته شد؛ ترموکوپل وسیله‌ای است که شعله مشعل را روشن نگه می‌دارد. وقتی ترموکوپل از کار می‌افتد، شعله روشن نمی‌ماند. یکی از راه‌های مهم تعمیر ترموکوپل اجاق گاز، تعویض آن است. ترموکوپل سوخته یا شکسته باید تعویض شود. بعد از اطمینان از قطع کردن برق و گاز، برای تعویض ترموکوپل اجاق گاز:

• مرحله 1: سر ترموکوپل (میله کوچک از جنس سربی مسی) و مهره اتصال دهنده رزوه‌دار متصل به خط گاز را باز کنید.
• مرحله 2: زیر براکت لوله ترموکوپل، مهره براکت (که لوله را در جای خود نگه می‌دارد) را باز کنید.
• مرحله 3: یک ترموکوپل جدید در سوراخ براکت گذاشته و سر ترموکوپل را رو به بالا و لوله فولادی به پایین قرار دهید.
• مرحله 4: زیر براکت، مهره را روی لوله پیچ کنید. مهره اتصال را به محل اتصال رزوه‌ای که سر ترموکوپل به خط گاز وصل می‌شود، فشار دهید. اطمینان حاصل کنید که اتصال تمیز و خشک است.
• مرحله 5: در این مرحله از تعمیر ترموکوپل اجاق گاز، مهره را محکم در جای خود بپیچید، اما آن را بیش از حد سفت نکنید. هر دو مهره براکت و مهره اتصال باید فقط کمی سفت‌تر از حالت سفت شدن با دست باشند.

علائم خرابی ترموکوپل اجاق گاز

تشخیص و دانستن علائم خرابی ترموکوپل، به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز کمک زیادی می‌کند. رایج‌ترین علامت خرابی ترموکوپل، خاموش شدن ناخوداگاه شعله اجاق گاز است. اما در اینجا به بعضی علائم خرابی ترموکوپل اشاره می‌کنیم که می‌توان با آن، خرابی قطعه را تشخیص داد و بهتر به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز پرداخت:

• شعله روشن اجاق گاز را با فوت کردن یا با کمک یه وسیله خاموش کنید. اگر جریان گاز ادامه پیدا کند و قطع نشود نشان دهنده این است که ترموکوپل دچار مشکل شده است.
• با استفاده از دستگاه مولتی‌متر نیز می‌توان خرابی را تشخیص دارد. به این صورت که یک سر مولتی‌متر را به ترموکوپل متصل کرده و سر دیگر آن را حرارت دهید. اگر دستگاه، جریان را بالا نشان دهد یعنی قطعه سالم است و نیاز به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز نیست. اما اگر نتیجه خلاف این بود یعنی ترموکوپل مشکل دارد.
• اگر مشعل اجاز گاز روشن نماند و خود به خود خاموش شود به این معنا است که ترموکوپل دچار اشکال شده است و نیاز به تعویض و یا تعمیر ترموکوپل اجاق گاز است.
• در آخر اگر واشر ترموکوپل که از اجزای اتصال دهنده در این قطعه به شمار می‌رود، دچار مشکل شود نیز به معنی نیاز به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز است.

تنظیم ترموکوپل اجاق گاز

تنظیم ترموکوپل اجاق گاز

یکی دیگر از دلایل احتیاج به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز، تنظیم نبودن آن است. اگر ترموکوپل تنظیم نباشد به طور مثال اگر سر این سنسور حساسدر اثر کجی یا اعوجاج، در معرض حرارت قرار نگیرد باعث می‌شود که اجازه خروج گاز از مشعل را ندهد و در نتیجه اجاق گاز روشن نشود.

نوک ترموکوپول باید مستقیما در مسیر شعله‌های مشعل قرار گیرد. اگر این طور نیست یا مثلا کج شده است، به آرامی نوک آن را تغییر دهید تا در مسیر مشعل قرار گیرد. برای اینکه ببینید ترموکوپل باید کجا باشد می‌توانید به دفترچه راهنمای اجاق گاز خود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *