تعمیرات لوازم خانگی

مورخان ناپدید شدن خدمتکاران تمام وقت خانگی در خانه‌ها را دلیل توسعه بسیاری از لوازم خانگی می‌دانند. از این رو امروزه تعمیرات لوازم خانگی با توجه به وضعیت بازار و رفاه زندگی ما، امری ضروری است. اجاق‌ها، یخچال‌ها، مایکروویوها و .. ، شما هر روز برای تغذیه خانواده و دوستان‌تان به وسایل آشپزخانه خود تکیه می‌کنید و مهم است که مطمئن شوید که آن‌ها همیشه به درستی کار می‌کنند. در ادامه بیشتر به مفهوم و ضرورت توجه به تعمیر لوازم خانگی می‌پردازیم.

 

ظهور لوازم خانگی

از مصریان باستان گرفته تا بنجامین فرانکلین و اختراعات اولیه توماس ادیسون، کشف و دست‌کاری الکتریسیته، درهای جدیدی را برای بشریت گشوده است. در اوایل قرن بیستم که همه چیز را از نحوه روشنایی خانه‌های خود تا اختراع لوازم خانگی جدید متحول کرد، در اوایل قرن بیستم، جهان شاهد ظهور ابزارها، دستگاه‌ها و وسایلی بود که نحوه انجام کارهای خانگی را تغییر دادند. هر یک از لوازم خانگی برقی به عنوان وسایلی کارآمد و صرفه جویی در زمان ایجاد شده‌اند که جایگزین روش‌های منسوخ شده برای انجام کارهای خانه شدند.

 

انواع لوازم خانگی

لوازم خانگی که به آن‌ها لوازم برقی نیز گفته می‌شود، ماشین‌های الکتریکی یا مکانیکی هستند که برای انجام یک کار خانگی طراحی شده‌اند. لوازم خانگی به لوازم خانگی کوچک، لوازم خانگی اصلی و لوازم الکترونیکی مصرفی دسته بندی می‌شوند.

لوازم اصلی مانند ماشین ظرفشویی، خشک کن لباس، یخچال، تهویه مطبوع هوا و اجاق گاز به عنوان «کالاهای سفید» در نظر گرفته می‌شوند. در ابتدا، این اجناس سفید رنگ یا لعابی براق کار می‌شدند و بسیاری از آن‌ها هنوز هم هستند. لوازم الکترونیکی مصرفی مانند تلویزیون، سیستم‌های سرگرمی خانگی و پخش‌کننده‌های دی‌وی‌دی، «کالاهای قهوه‌ای» در نظر گرفته می‌شوند. نام اجناس قهوه‌ای از رنگ جعبه‌های چوبی است که در ابتدا برای بسته بندی آن‌ها برای حمل و نقل استفاده می‌شد.

 دسته بندی «سفید» در مقابل «قهوه ای» نیز به نوع تعمیر و نگهداری از آن دسته محصول اشاره دارد. اجناس قهوه‌ای معمولا به مهارت‌ها و دانش فنی مانند لحیم کاری نیاز دارند. کالاهای سفید معمولا به مهارت‌ها و ابزارهای عملی بیشتری نیاز دارند. اگرچه بسیاری از لوازم خانگی برای صدها سال وجود داشته‌اند، اما لوازم خانگی گازسوز یا برقی به عنوان اختراعات آمریکایی معرفی شده در قرن بیستم محسوب می‌شوند.

 

تعمیرات لوازم خانگی

مسلم است که لوازم خانگی از کار خواهند افتاد. به همین دلیل است که باید آماده بود و خود را با دانش تعمیر لوازم خانگی ساده مسلح کرد. اگرچه داشتن گارانتی لوازم خانگی هم برای بودجه و هم برای آرامش خاطر افراد بسیار مهم است، تعدادی راه‌کار برای تعمیرات لوازم خانگی کوچک‌تر و سریع وجود دارد که بدون کمک تکنسین یا تعمیرکار قابل انجام است.

آگاهی از نحوه عملکرد لوازم خانگی یکی دیگر از موارد تعمیرات لوازم خانگی است، چرا که باعث می‌شد بهتر مشکل دستگاه را فهمید و با تعمیرکار صحبت نمود تا وی بتواند مشکل را درست‌تر تشخیص دهد. اگر لوازم خانگی با مشکل مواجه هستند، چند قدم ساده وجود دارد که می‌توان برای حل این مشکل انجام داد:

  1. محل قرارگیری: بهتر است ابتدا از امنیت دستگاه در محل قرار گیری وسیله مورد نظر اطمینان حاصل نمود.
  2. برق: تنظیمات برق را بررسی کرد، مطمئن شد که دستگاه از تنظیم پایداری برخوردار است و سعی نمود آن را روشن کرد.
  3. صدا: یکی دیگر نشانه‌های تشخیص مشکل لوازم خانگی صدای آن است. اکثر لوازم خانگی طوری طراحی شده‌اند که بی سر و صدا کار کنند. آیا لوازم خانگی صدای غیرعادی دارد؟ اغلب فن‌ها و موتورها در هنگام خرابی صدای ناهنجار می‌دهند.
  4. بررسی دستگاه: بهتر است دستگاه را برای هر گونه علائم قابل توجه آسیب دیدگی بررسی نمود. به اطراف مهر و موم‌ها، سوپاپ‌ها، اتصالات، شیلنگ‌ها و .. نگاه کرد و هرگونه پارگی، تجمع رسوب، سوراخ، سولفاته شدن یا آسیب‌های دیگر را ثبت نمود.
  5. تماس با تعمیرکار ماهر: بعضی از مشکلات رایج لوازم خانگی راه حل‌های ساده‌ای دارند، اما بعضی دیگر به کار قابل توجهی نیاز دارند. با به تعویق انداختن سرویس یا تلاش برای تعمیر «مشکل اساسی» دستگاه، باعث می‌شود آسیب بیشتری وارد شده و تعمیر لوازم خانگی زمان‌ بر شود.

فن‌آوری‌هایی که دستگاه‌های خانگی در قرن بیستم ایجاد کردند، بدهی بزرگی به برق‌رسانی دارند که نور و قدرت را به خانه‌ها وارد کرد. لوازم خانگی شما از مهم‌ترین قطعات خانه شما هستند و حتی اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید، در مقطعی نیاز به تعمیر خواهند داشت و تعمیرات لوازم خانگی جز جدایی ناپذیر زندگی است، خواه یخچال، فر، اجاق گاز، ماشین لباسشویی و خشک کن یا لوازم خانگی دیگری باشد. در خانه خود، مطمئن شوید که فقط از یک تکنسین باتجربه تعمیر لوازم خانگی یا مجموعه‌های معتبر مانند مستر تعمیرات استفاده می‌کنید تا کار را بار اول به درستی انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *