تعمیر اجاق گاز فردار

اجاق گاز فردار یک وسیله ضروری در هر آشپزخانه است. مسلما خرابی اجاق گاز می‌تواند زندگی روزمره را با مشکل روبرو کند. راهکارهای تعمیر اجاق گاز فردار می‌تواند برای حل این مشکل کمک کننده باشد. تعمیر اجاق گاز فردار در مقایسه با اجاق گاز معمولی، کمی چالش برانگیزتر است از این رو، این مقاله به تعمیر گاز فردار اختصاص یافته شده است.

 

نشانه‌های نیاز به تعمیر اجاق گاز فردار

واقعیت این است که تعمیر بعضی از لوازم خانگی ساده‌تر از سایرین است. اما تعمیر اجاق گاز فردار معمولا در بخش کمی پیچیده‌تری از طیف تعمیرات لوازم خانگی قرار می‌گیرد، زیرا در تعمیر اجاق گاز فردار، معمولا با خط گاز و برد الکتریکی باید سروکار داشت. در اینجا نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد اجاق گاز فردار نیاز به تعمیر فوری دارد.

  1. اجاقی که به خوبی کار می‌کند نباید صدای عجیبی ایجاد کند. آن هم در دنیای امروز که لوازم خانگی به سمت بی‌صدایی می‌روند. اگر از اجاق گاز فردار هنگام کار، صدای خرخر، وزوز یا تیک تیک عجیبی شنیده می‌شود، احتمالا مشکلی در دستگاه وجود دارد.
  1. آیا اجاق گاز فردار هنگام کار و پخت، بوی مشکوکی متصاعد می‌کند؟ این می‌تواند نشان دهنده نشت گاز، مشکل سیم پیچی و یا مشکل جدی دیگری باشد.
  1. اگر غذا همیشه سوخته یا نیم‌پز باشد، ممکن است فر به درستی گرم نشده باشد.
  1. اگر فر مدت زیادی طول می‌کشد تا روشن شود یا خاموش گردد نشان دهنده این است آن اجاق گاز فردار نیاز به نگهداری و سرویس مناسب فر و اجاق دارد.

 

تعمیر اجاق گاز فردار

تلاش برای تعمیر اجاق گاز به تنهایی می‌تواند خطر آفرین باشد. اگر فردی از دانش خود در مورد این تعمیر اجاق گاز فردار اطمینان کامل ندارد، توصیه می‌شود با یک متخصص تماس بگیرد. در اینجا چند نکته برای کمک به حل مشکلات اجاق گاز فردار آورده شده است. (راهنمای زیر فقط جنبه آموزشی دارد):

هیچ حرارتی در فر تولید نمی‌شود؟

این مشکل بزرگی است، مسلما بدون گرما و حرارت نمی‌توان غذا پخت. علت آن می‌تواند این باشد که مشعل معیوب است، ممکن است حرارت بسیار کمی تولید کند (یا حتی بدتر از آن) ممکن است اصلا مشتعل نشود! که در این صورت باید با یک تعمیرکار متخصص تماس گرفت.

وقتی دمای اجاق گاز فردار ناهماهنگ است

آیا اجاق گاز به سختی دمای پخت را تنظیم می‌کند؟ یا دائما گرم و سرد می‌شود؟ اگر هر یک از این مشکلات وجود دارد نشانه این است که ترموستات مشکل دارد. نقش ترموستات، نظارت بر دمای فر است و پس از رسیدن به دمای تنظیم شده، ولتاژ جرقه زن را قطع می‌کند. این چرخه به طور مداوم در تمام مدتی که اجاق گاز کار می‌کند تکرار می‌شود تا اطمینان حاصل شود که دمای فر دائما تنظیم می‌شود. اگر ترموستات اجاق گاز فردار معیوب است، اغلب نیاز به تعویض دارد.

ممکن است جرقه زن گاز فردار، جرقه نزند و گاز روشن نشود

وقتی که گاز جرقه نزند طبعا روشن هم نخواهد شد، در چنین مواقعی برخی از وسایل دیگری مانند کبریت، فندک و .. استفاده می‌کنند. اما این کار هم دردسرزا است و اینکه خرابی اجاق گاز نیز باید برطرف شود. یک جرقه زن معیوب، جریان الکتریکی را به اندازه کافی و قوی برای روشن کردن آتش گاز ارسال نمی‌کند، که باعث می‌شود اجاق گاز گرم شود.

 این مشکل می‌تواند توسط متخصص تعمیر اجاق گاز فردار بررسی شده و در صورت نیاز قطعه یدکی (سوئیچ احتراق) تعویض شود، زیرا امکان دارد نیاز باشد پنل الکتریکی فر اجاق گاز برای تعمیر نیز بازبینی شود.

بیشتر بخوانید: پنج نکته در تعمیرات اجاق گاز

آیا تعمیر اجاق گاز فردار به صرفه است؟

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، دلیل اینکه اجاق گاز دیگر به درستی کار نمی‌کند به یک قطعه ساده برمی‌گردد که به راحتی قابل تعویض است. با این حال، از آنجایی که اجاق گاز فردار دارای قطعات زیادی است، تشخیص اینکه چه چیزی باعث از کار افتادن اجاق گاز می‌شود برای صاحبان خانه دشوار است. بنابراین مراجعه به یک متخصص برای تعمیر اجاق گاز فردار امری ضروری است.

اما اگر اجاق گاز فردار زیر 15 سال سن داشته باشد، تعمیر آن یک گزینه مقرون به صرفه است. نگهداری صحیح و خدمات تعمیراتی درست و به موقع می‌تواند در آینده از تعمیرات پرهزینه صرفه جویی کند. با این حال، اگر اجاق و فر مرتبا خراب می‌شود، هزینه تعمیر و تعویض قطعات می‌تواند به سرعت افزایش یابد. در چنین مواقعی بهتر است بجای تعمیر گاز فردار، به فکر خرید یک دستگاه جدید بود. اما اگر فر بیش از 15 سال دارد و قدیمی است، ارتقا به نسخه جدیدتر جایگزین بهتری است.

وقتی اجاق گاز شما همان طور که باید، کار می‌کند، زندگی خوب است. تحمل اجاق گازی که در میانه پخت و پز سوسو می‌زند و یا خاموش می‌شود، می‌تواند واقعا خسته کننده باشد. این نه تنها یک ناراحتی است، بلکه امکان یک خطر آتش سوزی بالقوه است که می‌تواند دارایی و زندگی شما را از بین ببرد.

 در صورت شروع خراب شدن اجاق گاز، ممکن است به جای تعمیر اجاق گاز فردار خود، از استفاده از آن خودداری کنید، و ممکن است وسوسه شوید که کل اجاق گاز خود را تعویض کنید. اما این یک راه حل گران قیمت و وقت گیر برای مشکل شما است. در صورت بروز هر مشکل، اقدام برای تعمیر اجاق گاز فردار می‌تواند مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *