راه اندازی فر اجاق گاز

راه اندازی فر اجاق گاز چگونه است؟ شیوه طراحی فر اجاق گاز‌ها در طول سال‌های اخیر همگام با پیشرفت تکنولوژی مدام در حال تغییر است، بنابراین یکی از سوالات رایجی که بعد از خرید یک اجاق گاز جدید برای مردم پیش می‌آید، روش راه اندازی فر اجاق گاز است. در این مقاله از مستر تعمیرات به این سوال پاسخ داده‌ایم، پس همراه ما باشید.

آموزش راه اندازی فر اجاق گاز

همان‌طور که می‌دانیم یکی از پرکاربردترین لوازم آشپزخانه اجاق گاز است. فر مانند اجاق گاز هر روز استفاده نمی‌شود، اما امروزه با رواج مصرف غذاهای سالم و به منظور حفظ مواد مغذی و مفید غذاها، استفاده از فر گازی بیشتر و بیشتر شده است. اغلب برای راه اندازی فر اجاق گاز به ویژه در مدل‌های جدید، نیاز به تکنسین متخصص در این حیطه است. اما با استفاده از دفترچه راهنما می‌توان مراحل راه اندازی هر فر اجاق گاز را دقیق انجام داد. با این حال برای حفظ ایمنی بیشتر، بهتر است از یک متخصص کمک یا مشاوره خواست.

آموزش راه اندازی فر اجاق گاز

استفاده از فر اجاق گاز برای اولین بار

قبل از انجام هر کار دیگری، ایده خوبی است که حداقل دفترچه راهنمای فر را مرور کرده تا نحوه استفاده از آن را دانست. باید بخشی در دفترچه راهنما وجود داشته باشد که نحوه روشن کردن فر اجاق گاز را به طور دقیق توضیح دهد. اما در اینجا نیز نحوه روشن کردن اجاق گاز برای اولین بار شرح داده شده است.

چهار بخش اصلی یک اجاق گاز شامل مجموعه مشعل، جرقه زن، سوپاپ اطمینان و صفحه یا دکمه‌های کنترل می‌شود. نحوه روشن کردن فر اجاق گازی برای اولین بار بستگی به این دارد که آیا فر مجهز به جرقه زن است یا اینکه باید آن را به صورت دستی روشن کرد. یک جرقه زن گاز فقط نیاز به روشن کردن فر و زدن کلید دارد در حالی که روشن کردن آن به صورت دستی نیاز به باز کردن مشعل و روشن کردن آهسته آن با کبریت دارد.

آیا باید قبل از اولین استفاده، فر اجاق گاز را تمیز کرد؟

بله، وقتی اجاق گاز جدید است بعد از راه اندازی فر و قبل از استفاده از آن برای پختن هر چیزی، باید داخل آن را تمیز کرد. اجاق‌های جدید می‌توانند حاوی مواد شیمیایی ناشی از فرآیند تولید باشند که اگر قبل از استفاده از آن، تمیز نشود، احتمال دارد مواد غذایی را برای خوردن ناامن کند.

برای اطمینان خاطر بعد از نصب و راه اندازی فر اجاق گاز، ابتدا باید کاملا فضای داخلی را تمیز کرده و پنجره‌ها را باز و بعد تهویه را روشن کنید. سپس باید فر را برای حدود 30 دقیقه یا بیشتر روشن نگه داشت. این کار باعث می‌شود که مواد باقی مانده شیمیایی اضافی که ممکن است هنوز داخل فر جدید باشد، از بین برود.

چگونه شعله بالا و پایین فر را همزمان روشن کنیم؟

در بیشتر مدل‌های فر اجاق گاز، قابلیت روشن شدن شعله بالا و پایین فر به طور همزمان وجود ندارد. می‌توان در ابتدا برای پخت کامل ماده غذایی مورد نظر از شعله پایین استفاده کرد و سپس برای برشته کردن یا طلایی شدن کیک و پیتزا و… یا حتی کبابی کردن، از شعله بالا در مرحله نهایی سود برد. شایان ذکر است که امکان روشن شدن همزمان شعله بالا و پایین بیشتر در فرهای برقی وجود دارد.

طرز استفاده از فر اجاق گاز تکنو

اجاق گاز تاکنو مطابق با استانداردهای اروپایی طراحی و ساخته شده است. این دستگاه در حقیقت محصول کشور ایتالیا است، اما در ایران نیز مونتاژ می‌شود. فر اجاق گاز تکنو مجهز به سیستم ترموکوپل تاپ تایم و جرقه زن اتوماتیکی است که باعث افزایش سطح ایمنی می‌شود. بعد از راه اندازی فر اجاق گاز تکنو، برای استفاده از آن ابتدا باید آن را روشن کرد.

از آن جایی که این دستگاه دارای جدیدترین تکنولوژی روز دنیا مانند تایمر و نمایشگر هوشمند است، بهتر است برای استفاده از آن، به دفترچه راهنما مراجعه کرد. زیرا بعد از روشن شدن فر با دکمه “Oven” ، باید بدانیم هر ماده غذایی به چه میزان دما و زمان نیاز دارد تا آماده شود. در زیر به بعضی از این موارد اشاره شده است:

• پیتزا و لازانیا: بین30 تا 35 دقیقه با دمای 180 درجه سانتی‌گراد
• کیک و شیرینی‌جات: بین30 تا 45 دقیقه با دمای 180 درجه سانتی‌گراد
• ماهی تکه شده: 10 تا 15 با دمای 200 درجه سانتی‌گراد
• گوشت قرمز (به میزان یک کیلو): 90 دقیقه تا دو ساعت 200 درجه سانتی‌گراد
• مرغ بریان: سه ساعت با دمای 180 سانتی‌گراد به بالا

نحوه استفاده از فر اجاق گاز سینجر

سینجر یکی از برندهای معروف و قدیمی ایرانی بوده و ساخت داخل است. پس از راه اندازی فر اجاق گاز سینجر نوبت به استفاده از آن می‌رسد. اگرچه فر اجاق گاز سینجر مدل‌های مختلفی دارد، اما بیشتر دارای جرقه زن خودکار یا مکانیکی (دکمه فندک) هستند. برای استفاده از این اجاق گاز ابتدا باید از اتصال آن به منبع برق و گاز مطمئن شد و بعد آن را روشن کرد و از آن برای پخت انواع کیک و غذاها استفاده نمود.

نکته مهم در نحوه استفاده از فر اجاق گاز سینجر، این است که از جرقه زن به طور متوالی بیش از 15 ثانیه نباید استفاده کرد. همچنین در اولین استفاده بعد از راه اندازی فر اجاق گاز، باید با درب بسته به مدت 30 دقیقه با حرارت حداکثر روشن بماند. سپس درب را باز کرد تا هوای درون فر کاملا خارج شود. خواندن دفترچه قبل از راه اندازی فر اجاق گاز ضروری است.

راه اندازی شعله بالا و پایین فر اجاق گاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *