تعمیرات فر

امروزه انواع مختلفی از مشکلات رایج تعمیرات فر وجود دارد که ممکن است با آن مواجه شوید. اگرچه ممکن است بخواهید خودتان آن‌ها را حل کنید، اما برای داشتن بهترین نتیجه، باید با یک متخصص تعمیر فر مشورت کنید. برای کمک به شما در تشخیص هر گونه مشکلی که ممکن است با فر خود مواجه شوید، اینجا لیستی از مشکلات رایج تعمیرات فر را گردآوری کرده‌ایم.

 

مشکلاتی که برای تعمیرات فر رایج هستند

  1. فر گرم نمی‌شود

عملکرد اصلی فر، گرم شدن برای پخت و پز است و هر فری که گرم نمی‌شود، به وضوح یعنی کار نمی‌کند. این ممکن است یک مشکل بزرگ به نظر برسد، اما می‌تواند از دلایل ساده‌ای ناشی شده باشد. اگر فر گرم نمی‌شود، ممکن است فندک (جرقه زن) خراب شده باشد. با یک آزمایش ساده می‌توان دریافت آیا فندک خراب شده و یا فر دچار مشکل شده است.

در فرهای گازی می‌توان مشعل را با کبریت روشن کرد و از سالم بودن مشعل اطمینان حاصل کرد. اگر فر روشن شد نشان دهنده این است که مشکل از جرقه زن است و به منظور تعمیر فر باید تعویض شود. آزمایش جرقه زن در اجاق دیواری یا فر توکار می‌تواند چالش برانگیزتر باشد، زیرا جرقه زن در داخل خود فر تعبیه شده است. در فر برقی، می‌توان عناصر گرمایشی را به صورت بصری بررسی کرد و مشاهده کرد آیا المنت‌ها قرمز و درخشان می‌شوند یا خیر. اگر آن‌ها درخشان نیستند، باید تعویض شوند.

  1. فر با دمای مناسب گرم نمی‌شود

فری که با دمای مناسب گرم نمی‌شود، زمان پخت را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که مواد غذایی نیم‌پز شوند. این مشکل معمولا نتیجه یک سنسور دما معیوب است که ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری ساده داشته باشد یا نیاز به تعویض دارد. سنسور دما در داخل فر قرار دارد تا گرمای آن را اندازه گیری کند و اطمینان حاصل شود که دستگاه بیش از حد گرم نمی‌شود.

ابتدا باید سنسور را بررسی کرد و مطمئن شد که با دیواره فر تماس ندارد، زیرا این کار بر توانایی آن در اندازه‌گیری صحیح دمای داخلی تاثیر می‌گذارد. اگر به دیوار برخورد نمی‌کند، می‌توان سنسور را با اهم‌متر تست کرد تا مشخص شود درست کار می‌کند یا خیر. همچنین ممکن است مشکلی در کالیبراسیون دمای کلی فر وجود داشته باشد. اگر همه عناصر گرمایشی و جرقه زن فر به درستی کار می‌کنند و به نظر می‌رسد مشکلی در سنسور دما وجود ندارد، ممکن است برای تنظیم مجدد فر به یک متخصص تعمیرات فر مراجعه نمود.

  1. فر غذا را به طور یکنواخت نمی‌پزد

فرها قرار است حرارت ثابت و یکنواختی را برای پخت فراهم کنند و فری که غذا را به طور یکنواخت نپزد می‌تواند بسیار دردسرزا و حتی کلافه کننده باشد. مانند بسیاری از مشکلات رایج تعمیرات فر، این مشکل اغلب به مشکلات مربوط به عناصر گرمایش یا سنسور دما مرتبط است. ابتدا باید فر را از قبل گرم کرد و بعد مشاهده نمود آیا عناصر گرمایشی روشن هستند یا خیر. اگر آن‌ها به درستی کار می‌کنند، سنسور دما را باید آزمایش کرد. در صورت مشاهده هر گونه مشکل در عناصر گرمایش یا سنسور، آن‌ها باید تعویض شوند.

اگر هیچ مشکلی در اجزای فر مشاهده نشد، ممکن است به سادگی نیاز داشته باشد که موقعیت قفسه‌های فر را تنظیم نمود و یا حتی از ظروف مناسب‌تری استفاده کرد. تغییرات کوچک در نحوه استفاده از فر می‌تواند غذاهای نیم‌پخته را به شاهکارهایی که به طور مساوی پخته شده‌اند تبدیل کند. اگر به نظر می‌رسد تنظیمات گفته شده کار نمی‌کند، برای بررسی بهتر، باید برای تعمیر فر با یک تعمیرکار لوازم خانگی حرفه‌ای مشورت کرد.

  1. نور فر کار نمی‌کند

چراغ فر راحتی بیشتری را برای استفاده ارائه می‌دهد و کمک می‌کند بدون باز کردن فر و ایجاد اختلال در فرآیند پخت، غذا را بررسی کرد. هنگامی که چراغ فر کار نمی‌کند می‌توان لامپ فر را تعویض کرد. اما اگر بعد از تعویض لامپ، باز هم کار نکرد، ممکن است فر دارای کلید، سیم‌های اتصال یا سیستم کنترل الکترونیکی آسیب دیده باشد که رفع این نوع مشکلات الکتریکی بدون داشتن تخصص مناسب تعمییرات فر می‌تواند دشوار و خطرناک باشد.

  1. درب فر بسته نمی‌شود

درب فر که بسته نمی‌شود یک مشکل نسبتا رایج در تعمیرات فر است. خوشبختانه می‌توان این مشکل را به سادگی برطرف کرد و اغلب با تعویض لولاهای در قابل تعمیر است. مشکلات درب فر همچنین می‌تواند ناشی از فنرهای درب استفاده شده در برخی مدل‌ها یا واشر که لبه داخلی درب فر را می‌پوشاند، باشد. این قطعات نیز به راحتی قابل تعویض هستند.

  1. کار نکردن سلف کلین (Self_Clean)

تقریبا همه فر‌های امروزی ویژگی سلف کلین (خود تمیز کننده) را دارند و در زمان نگهداری و تمیز کردن دستگاه صرفه‌جویی می‌کنند. مشکلات مربوط به عملکرد سلف کلین فر می‌تواند از دلایل مختلف نشات بگیرد. یکی از دلایل رایج مشکل در موتور، قفل درب و مجموعه سوئیچ است. در طول چرخه سلف کلین، سوئیچ قفل درب موتور، قفل در را فعال می‌کند تا اطمینان حاصل شود که فر در طول چرخه بسته است. سلف کلین فر با سیستم قفل در معیوب، فعال نمی‌شود.

مشکلات سلف کلین همچنین می‌تواند مربوط به مشکلات سنسور دما یا خراب بودن برد کنترل فر باشد. خرابی ساعت و کمبود سیم کشی نیز از دلایل رایج این مشکل است. برای تعمیر فر منطقی است که با یک متخصص تعمیرات فر تماس گرفت.

  1. قفسه طبقه فر

هیچ دلیلی وجود ندارد که قفسه‌های فر در حین استفاده بیفتند، اگرچه افتادن قفسه فر در تعمیرات فر، ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد یا می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بزرگ باشد. فقط در صورت شکسته بودن قفسه فر می‌تواند بیوفتد. اما اگر قفسه طبقه فر سالم بوده و مشکل از فضای داخلی فر باشد، تعمیر فر باید اساسی پیگیری شود.

کلام پایانی تعمیرات فر

امروزه خانه‌ها مملو از طیف گسترده‌ای از وسایل آشپزخانه است. تقریبا همه خانه‌ها دارای اجاق و فر هستند. تعمیرات فر مسئله‌ای است که کم و بیش اغلب با آن درگیر می‌شویم. اما در صورت نداشتن اطلاعات کافی از تعمیر فر، بهتر است کار را به مستر تعمیرات بسپرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *