خرابی فندک اجاق گاز

اجاق‌ گازی که روشن نمی‌شود ممکن است خسته‌کننده باشد، خرابی فندک اجاق گاز یکی از دلایل روشن نشدن آن است. آیا فندک اجاق گاز شما هنگام روشن شدن صدا می‌دهد، صدا می‌دهد، صدا می‌دهد، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد جز بوی گاز که آشپزخانه را پر کرده است؟ یا شاید اجاق گاز شما صدا نمی‌دهد اما باز بوی گاز پخش می‌شود؟ یا اجاق گاز شما مشتعل شود اما اصلا خوب گرم نمی‌شود؟ مانند هر وسیله دیگری، اجاق گازها هر از گاهی نیاز به عیب یابی و تعمیر دارند. اما یک خبر خوب این است که، عیب‌یابی و رفع آن دشوار نیست. پس برای رفع خرابی فندک اجاق گاز با مستر تعمیرات همراه باشید.

عملکرد فندک اجاق گاز چگونه است؟

فندک گاز یک وسیله الکترونیکی است که از کریستال پیزو الکتریک استفاده می‌کند. این کریستال دارای خاصیت ایجاد ولتاژ در هنگام تغییر شکل مکانیکی است. این ولتاژ بالا در یک شکاف جرقه تولید می‌کند که وقتی در مجاورت گاز قرار می‌گیرد باعث روشن شدن مشعل گاز می‌شود.

فندک‌های گازی با یک دکمه توسط کاربران اجاق گاز برای پخت و پز استفاده می‌شود اما در بعضی مدل‌های دیگر فندک به صورت خودکار عمل می‌کند. این دستگاه کوچک گاهی دچار خرابی و مشکل می‌شود.

علت روشن نشدن فندک اجاق گاز

در اجاق گازی برخلاف اجاق‌های برقی، باید مشعل‌ها را شعله‌ور کنید تا بتوانید هر چیزی را روی اجاق گاز بپزید. گاهی اوقات، هر چقدر هم که دستگیره‌ها را بچرخانید و بچرخانید، به سادگی روشن نمی‌شود.

خوشبختانه، مشکل معمولا چیزی است که می‌توانید خودتان آن را حل کنید. اولین و مهم‌ترین قدم اطمینان از اتصال برق به اجاق گاز است و رایج‌ترین علت روشن نشدن فندک اجاق گاز، کثیفی و رسوب جرم در اطراف فندک است که موجب قطع اتصال فندک و گاز می‌شود.

علت خرابی فندک اجاق گاز

خرابی فندک اجاق گاز می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد. شایع‌ترین علت‌های خرابی فندک اجاق گاز به شرح زیر است:

• عدم تمیز کردن بقایای مواد غذایی و تجمع چربی
• روشن بودن قفل کودک
• جرقه‌زن ناقص و بی‌کیفیت
• سست شدن یک اتصال در سیستم جرقه‌زنی
• قطعی گاز یا نوسان برق
• مشکل ترانس و سیم پیچی

تعمیر فندک اجاق گاز

تعمیر خرابی فندک اجاق گاز راه‌های مختلفی دارد. در این جا به چند راه حل اشاره می‌کنیم، نکته مهم این است که بعد از اطمینان از برقراری اتصال جریال برق و گاز، قبل از هر اقدامی باید برق و گاز را برای ایمنی بیشتر قطع نمود.

راه حل اول: ابتدا اجاق گاز را از برق بکشید و گاز را هم ببندید. سپس سپر چدنی مشعل‌های آسیب دیده را بردارید. همچنین درپوش‌های مشعل را بردارید. سپس، هر گونه کثیفی، چربی و بقایای مواد غذایی را که ممکن است در آنجا فرو رفته باشد تمیز کنید.

در نهایت، پورت‌های مشعل را که ممکن است مسدود شده باشد بررسی کنید. ممکن است فکر کنید که شعله‌های آتش با سوزاندن هر چیزی که در آنجا گیر کرده است از مسدود شدن پورت‌ها جلوگیری می‌کند، اما این تصور اشتباهی است. یک سوراخ کوچک و تقریبا به اندازه سوزن در پشت مشعل وجود دارد. این سوراخ، گاز را از طریق جرقه زنی برای روشن کردن آتش می‌فرستد و اغلب می‌تواند با چربی یا هر نوع جرم دیگری مسدود شود.

اگر گرفتگی پیدا کردید، به سادگی یک سوزن یا سنجاق بردارید و آن را بیرون بیاورید (از خلال دندان چوبی استفاده نکنید). اکنون مشعل‌های تازه تمیز شده آماده به کار هستند. این کار باعث می‌شود خرابی اجاق گاز رفع شود و حتی کیفیت اجاق هنگام پخت و پز بیشتر شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *